top of page

Saç Ekimi Kimlere Yapılmaktadır?

Saçı dökülen ve herhangi ciddi bir hastalığı olmayan; kadın ve erkek bütün insanlara yapılabilir. Anestezi yöntemi ile yapılan saç ekimi, yan etkisiz ve zararsız bir tedavidir.

Saç Ekimi Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

1. Saç ekimi yapılan kişi ilk 10 gün öne eğilmemeye dikkat etmelidir. 2. Saç ekiminden sonraki ilk 10 gün yağmurdan uzak durmalı. 3. Saç ekiminden sonraki ilk 10 gün boyunca alkolden ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. 4. İlk 10 gün sırt üstü yatılmalıdır. 5. İlk 1 hafta günde 2 ya da 3 litre su içilmelidir. 6. Saç ekiminden sonra, 4 hafta güneşe fazla çıkılmamalı ve terlememeye dikkat edilmelidir. 7. Saç ekiminden sonraki 6 hafta boyunca hamam, yüzme ve ağır sporlardan uzak durulmalıdır. 8. Saç ekilen bölgeye 3 ay boyunca tarak vurulmamalıdır. 9. Saç ekiminden sonraki 9 ay boyunca saçlar boyanmamalıdır. 10. Saç ekilen bölgeye saç ekiminden sonraki 6 ay boyunca makine vurulmamalı makasla kısaltılmalıdır.

Saç Ekiminden Ne Kadar Zaman Sonra Saç Çıkar?

Saç ektiren hastanın kafasında kabuklanmalar oluşmaktadır ve bu durum doğal karşılanmaktadır. Bu kabuklanmaların azalması için hastanın günde bir kez kafasını yıkaması gerekmektedir. 1 hafta 10 gün içinde kabuklanmanın bittiği gözlemlenmektedir. Kabuklanma ile birlikte ekilen saçlar; 1 ay içerisinde dökülür ve 3 ay içinde ekilen saçlar çıkmaya başlar. Ekim işleminden 6 ay sonra saçların yaklaşık yüzde 80’i çıkar. Tamamen istenilen görünüme kavuşmak ise ortalama 10 ila 12 ay kadar sürebilmektedir.

Saç Ekiminin Türkiye’de Fazla Olmasının Nedeni Nedir?

Saç ekimi Türkiye’ de uzun yıllardır yapılmaktadır. Türkiye’de uzun yıllardır yapılan bir operasyon olması sebebiyle bu uygulamanın yapıldığı hastane ve uzman sayısı çok fazladır. Özellikle yüksek kalite sonuçlar elde eden ekipler ve sağlık kuruluşlarının sayısı oldukça yüksektir. Bu sayısının yüksekliği, rekabet ortamıyla birlikte yüksek kalite uygulamaların diğer ülkelere göre fiyatları oldukça düşüktür. Uzun yıllardır bu alanda deneyimli merkezlerde yapılan işlemler sonrası özellikle saç ekimi için Türkiye oldukça önemli bir konumdadır. Turistik açıdan da oldukça zengin olan ülkemiz; son yıllarda tatil ve bu tarz operasyonların aynı anda gerçekleşebilmesine imkân tanımaktadır.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Olur mu?

Her ne kadar adı erkek tipi kelleşme olsa da bu durum kadınlarda da görülebilmektedir. Erkeklere oranla daha az olmakla beraber, kadınlarda da karşı karşıya kalınan ciddi bir problemdir. Bu nedenle; saç ekim işlemlerini her zaman erkeklerin yaptırdığını düşünmek, sıklıkla karşılaşılan bir yanılgıdır.

Saç Ekimlerinde Başarı Oranı Nedir?

Saç ekiminde tecrübeli bir ekip ile çalışmanın başarı oranı üzerinde doğrudan güçlü bir etkisi vardır. Doğru tedavi ve tecrübeli bir ekip ile yapılan saç ekimlerinde, yüksek oranda sağlıklı sonuçlar alınmaktadır. Bu operasyonu yaptıracak kişiler; özellikle işlemlerin yapılacağı klinik ve hastaneleri iyi araştırmalı, sağlık bakanlığından onaylı kuruluşları tercih etmelidirler.

Saç Ekimi Hangi Bölgelerden Yaptırılır?

Saç ekimi için transfer edilecek graft’lar; iki kulak arası dediğimiz, ense kısmındaki dökülmemeye kodlanmış bölgeden alınır. Ayrıca tercihen; sakaldan, göğüsten ya da omuzdan da graft temin edilebilir.

Ekilen Saçları Ne Zaman Kesebilirim?

Ekilen saçlar ancak 6 ay sonra makasla kesilir. Yaklaşık 9 ay sonra da makine ile alınabilir.

bottom of page