Safir Saç Ekimi

Safir tekniğinin en büyük özelliği, safir uçlu kalem ile açılan kanallar ile saçların doğal görünmesi, dokuya uyumu ve nekroz olma ihtimalini minimuma indirmesidir.

 

Verici bölgelerden transfer edilen köklerin ekiminde dünyada 2 farklı ekim tekniği uygulanmaktadır. Birincisi ve genel olarak yaygın kullanılan teknik Klasik Slit Teknik. Kökler, ekim alanında açılan ince düz kesi ile hazırlanan kanallar içine ekilir. Köklerin ekileceği kanallar ince slitler ile önceden açılır. İkincisi ise en son uygulanan safir tekniğidir. Kökler düz kesiler içine değil, safir uçlu kalemle açılan yuvarlak delikler içine ekilir. 

Diğer yöntemlerden farkı nedir ve neden bu yöntem tercih edilmelidir?

Safir ekim tekniğinin üstünlükleri öncelikle ”doğallık ve sık ekim ön şartı” ile anlatılabilir. Saç ekim operasyonlarında, ekim alanına uygulanacak cm2 de ki kök yoğunluğunun belirlenmesi operasyonun başarısını ve kalitesini göstermesi açısından çok önemlidir.

Saç ekiminde doğallık demek; saçsız alana yoğun saç ekilmesi ve bu ekilen saçların doğru açılara sahip olması demektir. Uluslararası terimle “density” (yani cm2 de ki kök sıklığı) en önemli belirleyicidir. Cm2 de ki kök sıklığı 40-45 kök olarak çalışılan saç ekim operasyonlarında, sonuç son derece yoğun bir saçlı görünüm sağlar.

Kökler safir uçlu kalemler ile doğru açıları verilerek açılan son derece ufak delikler içine yerleştirildiği için köklerin yerinden oynaması ve açısının değişmesi ihtimali yoktur. Ayrıca ekim yapılacak her kök, saçlı kısımdan tutulup, delik içine yerleştirildiği için köklere zarar verme riski yoktur. Operasyon sonrası ekim alanında ince iğneler ile çalışılıyor olduğu için, ise ekim bölgesinin 2-3 gün sonunda iyileşmesine yardımcı olur ve en önemlisi iz (scar) kalmaz. Eğer operasyon sonrası normal yaşama daha hızlı dönüş yapmak isteniyorsa, var olan saçlar kadar ve doğal yoğunluğa sahip saçlı görünüm hedefleniyorsa safir tekniğini tercih edilmelidir.

İyileşme süreci ne kadar sürmektedir?

Safir tekniği ile saç ekim operasyonlarının iyileşme süreci son derece hızlıdır. 2-3 gün sonunda ekim yapılan alan iyileşir. Operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken tek şey ekim yapılan kökleri sürtme, bir yere çarpma gibi tehlikelerden korumak gerekir.

Yan etkileri var mıdır?

Safir tekniği ile saç ekiminin hiçbir yan etkisi olmadığı gibi, diğer tekniklerde oluşabilen nekroz, iz, ödem gibi olumsuz etkileri de minimuma indirmektedir.

Kimler Tercih Ediyor

Bir işlem yeterince bilindiği ve genel kabul gördüğü zaman, insanların o işlemle ilgili bir sonra ki aşaması “detayda kalite ve mükemmellik”  olmaktadır. Saç ekimi de zaman için de aynı şekilde ilerleyen bir süreç takip etti. Fue saç ekimi oldukça uzun zamandır uygulanan ve bilinirliği genel kabul görmüş bir operasyondur. Artık sıra kalite ve mükemmellik arayışına gelmiştir. Bu arayış, saç ekimin de gerçek başarı olgusunu “Safir tekniğine” taşımaktadır. Bu nedenle Safir ekim tekniğini tercih eden hastalarımız saç ekiminde risk almak istemeyen kişilerdir. Doğallık ve saç yoğunluğu Safir tekniği tercih eden hasta grubu için çok önemlidir.