top of page

Gögüs Estetiği

www.hairtrans.net_Breast Aesthetics.jpg

Göğüs Estetiği Ameliyatlarında Yaş Sınırlaması Var mıdır?

Kadın vücudunda göğüs oluşumu; ergenlik döneminden itibaren başlar ve gelişim süreci 18 yaşına kadar devam eder. Bu süreç bazı kadınlarda daha uzun olabilmektedir. Ortalama olarak 18 yaşından sonra göğüs estetiği ameliyatları yapılabilmektedir. Ancak göğüslerde mevcut olan sorun; kişinin psikolojisinin kötü etkilenmesine, nefes zorluklarına ve mantar gibi hastalıklara sebebiyet veriyorsa ameliyat geciktirilmemelidir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Büyük göğüslerinden şikâyetçi olan ve büyük göğüsleri nedeniyle sağlık sorunları yaşamaya başlayan kadınlar için uygulanan bir ameliyattır. Farklı birçok tekniği olmakla birlikte meme ucundan yapılan işlemlerde daha az dikiş izi kalır. Bu nedenle en çok tercih edilen yöntemlerden biri meme ucundan yapılan ameliyattır. Ameliyat sonrasında kişinin sağlık sorunlarının düzelmesini sağlayacak ve vücut oranına en uygun olacak boyutlarda memelere sahip olunması amaçlanır. Göğüs küçültme ameliyatı sırasında süt bezlerinin ve süt kanallarının zarar görmesi riski de mevcuttur. Bu risk memenin boyutlarına ve ameliyat tekniğine göre değişebilir. Bu nedenle tüm cerrahi tedavilerde olduğu gibi ameliyatı yapan doktorun becerisi, işlemin gerçekleştirileceği sağlık kuruluşunun yetkinlikleri çok önemlidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatında hastaların kendi dokusu kullanılabileceği gibi meme protezide kullanılabilmektedir. Kişinin kendi yağ dokusu ile göğüslerin büyütüldüğü yöntem uzun süreçte verdiği etkinin yeterli olmaması nedeniyle günümüzde fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Meme protezi kullanılan ameliyatlarda ise birçok farklı yöntem söz konusudur. Bu yöntemlerin bazılarında ameliyat meme ucundaki kahverengi kısımdan yapılırken bazılarında meme altı kıvrımından yapılır. Kullanılan meme protezlerinin genellikle dışı silikon kılıfla kaplanmıştır. Kılıfın içerisinde yağ, serum ya da silikon jel kullanılmaktadır. Meme protezlerinin bir kısmının şişirilmek suretiyle hacmi değiştirilebilir bir şekilde üretilirken diğer bir kısmı sabit hacimli olarak üretilir. Günümüzde en çok tercih edilen ve en iyi sonuç veren meme protezleri içi silikon jel ile doldurulmuş protezlerdir. Meme protezleri damla şeklinde ya da yuvarlak olarak üretilirler. Bu protezlerden hangisinin kullanılacağı hastanın istekleri ve amacı doğrultusunda doktor tarafından gerekli değerlendirmenin yapılması sonucu seçilir. Göğüs büyütme ameliyatlarının, ciddi boyutlarda göğüs sarkması yaşayan kadınlarda doğrudan uygulanması, istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle sarkık göğüsler için; büyütme ameliyatı ile dikleştirme ameliyatı birlikte uygulanmalıdır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Kadınlarda ilerleyen yaşlarda hormonların etkisiyle meme dokusunda sarkma görülebilmektedir. Bununla birlikte emzirme dönemindeki kadınlarda süt kanallarının sürekli dolup boşalması göğüslerde deformasyona neden olabilmektedir. Yerçekimi de göğüs sarkmasına neden olan başlıca etkenlerden biridir. Göğüs sarkması sorununu yaşayan kadınlar göğüs dikleştirme ameliyatı olabilirler. Göğüs dikleştirme ameliyatı, göğüs küçültme ve göğüs büyütme ameliyatı ile kombin halinde de uygulanabilir. Bu ameliyat ile göğüslerin büyüklüğü değiştirilmeden yalnızca sarkma giderilir. Böylece sarkık bir görüntü yerine diri ve canlı bir görüntü oluşturulur. Bazı tekniklerde genel anestezi uygulanırken bazı teknikler lokal anestezi ile gerçekleştirilir.

bottom of page