top of page

Fue Saç Ekimi

FUE yönetimiyle saç ekimi nasıl yapılır ?

Follicular Unit Extraction (FUE) yöntemiyle sac ekimi doğrusal bir kesi yapılmadan saç adalarının (folliküler ünite;FU) teker teker alınması işlemidir.

hair-transplant-fue.jpg
Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır

Saç dış görünüşün ve estetiğin en önemli detaylarından biridir. Pek çok insan gür ve sağlıklı saçlara sahip olmayı ister. Ancak zamanla kadınlarda ve erkeklerde genetic faktörler, hormonal faktörler, hava kirliliği, stres, vitamin ve mineral eksikliği gibi çeşitli faktörlerin de etkisiyle  saç kaybı problemleri görülebilir. Erkeklerdeki en büyük saç dökülmesi nedeni genetik faktörlerdir. Kadınlarda görülen saç dökülmesi probleminin en sık karşılaşılan sebebi ise hormonal faktörler ve demir, B12 gibi vitamin ve mineral eksikliğidir. Günümüzde saç dökülmesi ve saç kaybı probleminden saç ekimi yöntemleri ile kurtulmak mümkündür.

 

FUE TEKNİK

Öncelikle saç ekimini uzmanları işlemden önce doğal görünüm elde edebilmek için hastaların ön saç çizgisini belirler.  Ön saç çizgisinin düz bir çizgi halinde olması doğallık açısından tercih edilen bir durum değildir. Ön saç çizgisinin belirlenmesinin ardından saç dökülmesinin ve kaybının yoğun olduğu açık alan belirlenir. FUE tekniği dört aşamadan oluşur. Öncelikle saç köklerinin toplanacağı donör bölge traş edilerek işe başlanır. Bunun nedeni mikromotor yardımıyla saç köklerinin alınmasını kolaylaştırmaktır. Bu aşamadan sonra saç köklerinin toplanacağı bölge lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur ve ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşama ense bölgesinden kıl kökleri  mikromotor yöntemi ile tek tek toplanır. Ense bölgesinin donör bölge olarak seçilmesinin en önemli nedeni bu bölgedeki saçların dökülmeye karşı daha dirençli alan olmasıdır. Saç köklerinin micromotor le toplanması ortalama iki saat kadar sürer. Sağlıklı saç foliküllerinin alımı tamamlandıktan sonra bu saç köklerinin zarar görmemesi için uygun sıcaklıkta, solüsyon içerisine korunur. Daha sonra ekim yapılacak alan, lokal anestezi ile uyuşturulur. Bundan sonra işlemin en önemli aşamalarından birisi olan kanal açma aşamasına geçilir. Kökler toplandıktan sonra transfer edilecek olan bölgeye slit uçlu özel aparatlar yardımıyla kanallar açılır, bu tekniğe Fue Slit tekniği denir.  FUE tekniğinde açılan kanallar saçların çıkış yönüne doğru açılır. Toplanan saç kökleri kanallar tek tek transfer edilir. FUE saç ekimi işlemi ortalama 6-8 saatte tamamlanır.

 

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Operasyon bittikten sonra, uzmanlar hastayı nasıl bir süreç beklediği ve saçlarına nasıl bakım yapması gerektiğiyle  ilgili bilgilendirir. Uzmanlar tarafından verilen tavsiyelere ne kadar uyulursa işlemden sonra iyileşme süreci o kadar hızlı olur. İşlem bittiğinde hastaya özel pansuman yapılır ve alım yapılan yani donör alanına dış etkenlere karşı korumak için  bandaj yapılır. İşlem sonrasında ekim yapılan alanda kabuklanma görülebilir. Bu kabuklanma ve kabukların dökülmesi süresi bir hafta on gün içerisinde neredeyse tamamen iyileşir. İşlemden sonraki 4 - 6 hafta  içerisinde hastada şok dökülme evresi olarak da bilinen saçların hızlı bir biçimde dökülmeye başladığı  görülür. Ekilen saçlar % 80  civarında şok dökülme yaşar. Şok dökülme süreci tamamlandıktan sonra saçlar 3. aydan itibaren uzamaya başlar. 6 - 8. ayda %80 ini uzamaya başlar. Hepinin çıkması yaklaşık 1 yıl sürer

İşlem sonrasında hastaya dökülme karşıtı ve bakım yapan şampuanların kullanması tavsiye edilir. Bunun yanında hastaya greftlerin besleyici özelliği olan vitamin, mezoterapi, prp ve bakım ürünlerinin  kullanması tavsiye edilir.

 

Saç ekimi işleminin başarısı kadar hastanın saç yapısı ve kalitesi de önemlidir. Ancak bunların yanında işlemi gerçekleştiren uzmanların ve ekibin deneyimi de işlemin başarıyla sonuçlanmasında en önemli etkenlerdendir. Alkol, sigara uyuşturucu maddelerin de olumsuz etkileri olacağı mutlaka bilinmelidir.

bottom of page