top of page

Kulak Estetiği

www.hairtrans.net_Ear Aesthetics--.jpg

Kepçe Kulak Ameliyatı ve Kulak Estetiği (Otoplasty)

Kepçe kulak problemine ilk bakıldığında genellikle olması gerekenden daha büyük kulak olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat işin aslına bakarsanız bu durum çok da doğru değildir.

Kepçe kulaklara sahip olan bir insan ile normal kulakları olan bir insan arasında aslında kulak büyüklüğü olarak büyük bir fark yoktur.

Burada asıl sorun sadece kulak kıkırdaklarının yapısı ile alakalı bir durumdur, gelin bu sorunu yakından inceleyelim.

Kepçe kulaklı insanlarda sorun hangi kısımdadır?

İki farklı sorun karşımıza çıkmakta, bunlar:

* Kulakların kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha büyük olabilir. Bu durum ise kulağı dışa doğru dönük gösterir. Bu durum arkadan kafaya bakılınca çok açık olarak belli olmaktadır.

* Kulağın üst tarafında olması gereken yapısal kıvrımlar yeterince oluşmamıştır. Böylece kulak adeta dümdüz görünür.

Ameliyatta hastaya neler uygulanıyor?

Kepçe kulak ameliyatında yapılan temelde kulak şeklini değiştirmek. Şekil bozukluğuna sebep olan geniş kulak açısını azaltmak için kulağın kafa ile birleştiği yere dikiş atılır ve açı bu şekilde daraltılır.

İkinci bir yöntem olarak ise, kulağın arkasından derinin altından kıkırdağa, etkili dikişler koyularak kulağa şekil veriliyor. Burda amaç bu ütülenmiş, dümdüz görüntüyü doğal bir kıvrıma dönüştürmek.

Ameliyat nasıl yapılıyor?

Ameliyatta tam kulak arkasında bir kesim yapılıyor. Bu tam arkada kalağı için neredeyse bir iz bırakmıyor diyebilirim. Bütün işlemler buradan rahatlıkla yapılabilir.

Ameliyat genel ya da lokal anestezi ile yapılabilir, ameliyattan sonra alınması gereken bir dikiş bulunmuyor. Ameliyattan 3 gün sonra duş alabilirsiniz.

Kafa Bandı Takmak Şart mı?

Bu ameliyattan sonra sırf koruyucu amaç ile tenisçi bandı takmak iyi olabilir, ancak kesin bir şart değildir.

Bu Ameliyat En Erken Kaç Yaşında Yapılabilir?

Kepçe kulak ameliyatı en küçük yaşta bile yapılan bir estetik ameliyat türüdür. İlkokul yıllarındaki bir çocuğa bile bu ameliyat yapılabilmektedir. Çocuğun psikolojisini ve okuldaki durumunu etkilememesi için ameliyat küçük yaşta çocuğun da onayı alınarak güvenle yapılabilmektedir.

bottom of page